Využití netkaného textilu ve zdravotnictví

V sedmdesátých letech minulého století rostla poptávka po materiálu, který by v nemocnicích a zdravotnických zařízeních dokázal svou kvalitou nahradit klasická látková prostěradla. Nový materiál by ale zároveň měl umět poskytnout další, lepší vlastnosti a splňovat přísné hygienické nároky. V roce 1977 tak vznikl na Šumpersku podnik Perla, netkaný textil, a s ním i první produkt, který dnes známe pod názvem PERLAN/PERVIN ®. Jaké jsou jeho vlastnosti a proč je i dnes, po téměř čtyřech dekádách, stále tak oblíbený v nemocnicích, domovech pro seniory a dalších podobných zařízeních? 

  • Vysoká savost, díky které produkt využívají zdravotní sestry jako jednorázové podložky či prostěradla pro pacienty. Odpadá tak práce navíc s pravním froté ručníků či bavlněných prostěradel.
  • Splývavost, která usnadňuje práci s povlékáním lůžek. Prostěradlo z netkaného textilu vždy perfektně přilne k matraci.  
  • Jemnost na omak je důležitá pro pacienty či obyvatele domova pro seniory. S věkem je pokožka obličeje i těla citlivější, proto jemný materiál ocení senioři i pacienti na lůžku v nemocnici, kteří se zotavují například po operačním zákroku.
  • Hygiena musí být ve zdravotnických zařízeních vždy na prvním místě, proto je netkaná textilie tou nejlepší volbou. Jedná se o jednorázový materiál, který není nutno prát a je snadno vyměnitelný. Díky tomu má výrazně lepší vlastnosti než bavlněné látky. Netkaná textilie tak dokáže uspokojit i ty nejvyšší hygienické nároky.
  • Praktičnost, která je dána tím, že se jedná o jednorázový materiál. Snadnou výměnu ocení jak personál zdravotnického zařízení, tak i pacienti. 
  • Přívětivost k životnímu prostředí je v dnešní době velmi důležitou charakteristikou každého materiálu. PERLAN/PERVIN ® je vyroben z přírodních viskózových vláken, která nejsou napuštěna žádnou chemií. Jeho likvidace je ekologická - v závislosti na míře znečištění jej lze spalovat či kompostovat.

Výrobky z viskózových vláken PERLAN/PERVIN ® jsou díky svým charakteristickým vlastnostem oblíbené v nemocnicích, domovech rpo seniory a dalších zdravotnických zařízeních po téměř čtyři desetiletí. Uplatnění nachází jako jednorázové podložky, prostěradla, utěrky, mycí žínky či jako jednoduchý, multifunkční materiál pro běžný úklid a hygienu. Zdravotnickým pracovníkům tak ulehčuje tvrdou práci a pacientům zvyšuje komfort při zotavení na lůžku.

 

"PERLAN/PERVIN ® v našem zdravotnickém zařízení používáme už léta a neměnili bychom. Ve srovnání s látkovými materiály jde o výrobek nepostradatelný při každodenní práci, kterou nám neskutečně zlehčuje. Jednorázové materiály jsou perfektní a v tomto případě úžasné v tom, že se nemusíme bát, že by byly napuštěné chemií."

Radka T., zdravotní sestra