Netkaná textilie na zahradě

Netkané textilie mají tu výhodu, že se rostlinám zlepší podmínky pro růst a vývoj, teplomilným rostlinám umožníme pěstování i v méně příznivých podmínkách. Využitím textilie pro zakrytí zákonu se totiž zvýší teplota půdy o několik stupňů, a to ve dne, i v noci. Rostliny jsou chráněné před  před mrazem, silným deštěm a větrem, což je ochrání například při nevyzpytatelném aprílovém počasí. Netkaná textilie také dokáže půdu zahřát do té míry, že se budeme moci těšit i na dřívější sklizeň. Nespornou výhodou pak je samozřejmě čistota záhonů - materiál zabraňuje prorůstání plevelu, díky tomu se můžeme rozloučit s motyčkou nebo s chemickými přípravky na likvidaci plevel. Ani zálivka už nemusí být tak častá - textilie totiž lépe drží vláhu u kořenů rostlin. 

Jak zvolit správný druh netkané textilie?

Textilie 10 g/m2 - tento druh textilie disponuje sníženou pevností, vydrží maximálně dvě sezóny. Ideální je však jako ochrana rostlin roti hmyzu.

Textilie s hmotností  17 g - 30/m2 - slouží zejména k zakrývání výsevů a při rychlení rostlin na záhonech či ve skleníku.

Textilie 30 - 35 g/m2 – je ideální na jaře pro venkovní záhony, které chrání před mrazem. Používá se také na tunelové kryty pro jarní druhy zeleniny.

Textilie 40 g/m2 – je ideální pro mulčování. Používá se jako nastýlka okrasných a užitných záhonů. Fólie se nejprve umístí na záhon a teprve pak se do připravených otvorů vysazují rostliny. Otvory je ideální vyříznout do tvaru písmene T, jedině tak zabráníte zaplevelování. Nedoporučuje se vyřezávat pro rostliny kruhové otvory.

Kde netkaná textilie pomáhá?

Výborným pomocníkem při ukládání textilie jsou dřevěné desky nebo speciálními kolíky. Ty zabrání tomu, aby ji vítr potrhal. Kameny nejsou příliš vhodné, protože by samy mohly fólii poškodit.  Výhodou netkané textilie v záhonu je fakt, že přes ni je možno aplikovat nejrůznější ochranné postřiky proti chorobám či houbám, to samé platí i pro hnojení a zálivku. Rozhodně tedy neplatí pověra, že přes textilii se hnojivo nevstřebá - ba naopak, textilie jej, spolu se zálivkou, lépe udrží u kořenů. Pokud použijeme textilii v užitkové zahradě pro záhony se zeleninou, je třeba respektovat požadavky některých druhů zeleniny a textilii včas odkrýt, aby například salát brzy nepřešel do květu vlivem přehřátí.

Na záhonech můžeme ponechat po celý čas vegetace pouze mulčovací textilii u jahod, okurek a tykví. Použitím bílé netkané textilie můžeme také rostliny chránit proti škůdcům, obejdeme se tak bez drahých chemických postřiků. Textilie dokáže ochránit například proti housenkám bělásků brukvovité rostliny ještě před nakladením vajíček, od května do července pak jarní výsevy či výsadby cibule proti květilce cibulové. Textilie dokáže zabránit také červovitosti mrkve nebo dřepčíkům v napadání mladých ředkviček.